Търговията с автомобили втора употреба е в труден период. Представители на

...
Търговията с автомобили втора употреба е в труден период. Представители на
Коментари Харесай

Автомобилите втора употреба със сериозен скок на цените

Търговията с коли втора ръка е в сложен интервал. Представители на сектора чакат всеобщи банкрути на вносители на коли и внезапен растеж на цените с към 20%.

Една от аргументите за повишаването е неналичието на импорт от страните, от които обичайно се вкарват коли - Германия, Франция, Италия. Пандемията накара доста хора да свият приходите си и сега даже в тези страни хората не продават колите си, а ги задържат. Това пък дава отражение върху цените, на които българските търговци купуват.

Продажбите на коли втора ръка са намалели с до 50%, регистрират вносителите на втора употреба коли. Автомобилите лека-полека нарастват и всичко, което влиза нов импорт, е най-малко с 20% по-скъпо от това, което е било до вкарано преди 1 година.

Пандемията накара доста хора да са несигурни в приходите си и последното нещо, което мислят да закупят, е кола. Друг фактор за ниските продажби е и това, че евентуални купувачи от прилежащите страни не могат да идват в България, а преди пандемията това е било много постоянно срещано събитие.

България е доста добър балкански пазар, от който коли купуват македонци, гърци, сърби и други Затруднената подвижност спъва и работата на търговците, тъй като не могат свободно да влизат на територията на други страни и да търсят положителни и качествени коли, които да внасят на българския пазара, написа Монитор. Дори след края на пандемията цените на коли те няма да се върнат на старите си равнища от по-рано. Заради пониженото търсене доста търговци ще са принудени да изоставен бизнеса с вносни коли.

През предходната година секторът натрупа големи загуби. В момента работят единствено тези, които имат лични заделени средства и финанси, които могат да им оказват помощ. С ниските продажби няма по какъв начин да се покрият разноските за заплати, налози, осигуровки и така нататък

Търговците, които внасят коли , не се възползват от държавната помощ, предоставена за справяне с пандемията, тъй като активността им се прави на „ открити площи “ и се допуска, че насилствените затваряния не им въздействат. Имаше един месец при цялостния локдаун, в които бяха затворени. През останалото време страната допуска, че са работили и печелят задоволително, с цел да покриват разноските.

Повечето търговци осъществят стока, закупена при започване на предходната година. Отделно има доста хора в сивия бранш, които не заплащат налози. Друг проблем е покачването на екотаксата. Тя е към този момент към 300 лева, а парите отиват в частни джобове.

Търсенето е друго в дребните и огромните градове, само че общата наклонност е, че всеки се оглежда за икономична кола. Купувачите се интересуват основно от разхода на гориво. В огромните градове се търсят по-скъпи коли, само че в дребните обитаеми места се кара всичко. Там не могат да си разрешат да дадат повече от 5000 лв. за кола и тя се употребява за всевъзможни цели. На тях не им би трябвало скъпа кола с добър евросертификат.

Повечето хора търсят качествена кола на евтина цена. И съпоставят цените в интернет пространството, а не качеството. Често такива купувачи по-късно схващат, че евтиното излиза скъпо, разясняват вносители.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР